Lärdomar från styrelseåret i Teknologföreningen
12.05.2025I januari 2024 tillträdde jag ordförandeskapet för Teknologföreningens styrelse, vilket innebar operativt ansvar, mötesförberedelser och diverse löpande ärenden. Utöver det vanliga styrelsearbetet blev jag också involverad i ”campusprojektet” – TF:s fastighetsutvecklingsprojekt.
Campusprojektet präglades av ett antal tydliga teman ifjol, och ett av de mest framträdande var osäkerhet. Denna osäkerhet var inte bara ett administrativt hinder utan påverkade också vår hantering av intressenter, där vi fick kämpa för att behålla alla ombord i projektet.
Trots dessa utmaningar såg vi också en hel del framsteg. TF gick från att hamna lägga ner Studerandecentret till att utveckla nya planer på Otsvängen 22 – och rädda betongjätten Urdsgjallar, vilket väckte mycket positiva känslor hos både medlemmar och intressenter. Största temat ifjol var dock mer personligt för mig. Det var nämligen ett år av lärdomar och personlig utveckling.
Den största lärdomen jag har dragit med mig är vikten av att våga fatta beslut, även när vägen framåt känns osäker. Efter flera månader av utredningar och möten stod det klart för styrelsen att Studerandecentret, i det nuvarande ekonomiska läget, inte skulle vara en hållbar investering. Även om tanken av att skapa en gemensam hubb för de största studerandeaktörerna i Otnäs var värdefullt, gick det inte att bortse från de ekonomiska realiteterna.
Beslutet att avbryta projektet var inte lätt, särskilt med tanke på de otaliga timmar som frivilliga styrelser och stödorgan hade investerat i arbetet. Men även om det kändes skrämmande att sätta ett stopp på något så pass omfattande, var det nödvändigt att fatta det bästa beslutet utifrån den information vi hade till hands – just då.
När vi ser tillbaka på beslutet, visar det sig ha varit rätt. För TF innebär det att vi kan fortsätta att dra nytta av vårt geografiska läge i Otnäs, och att vi kan driva vårt eget projekt på vår egen tomt. Nu har detaljplanen på TF:s tomt godkänts i stadsplaneringsnämnden (utan en enda invändning!) och väntar endast på godkännande hos stadsstyrelsen. Hela processen har fortlöpt snabbt, vilket även överraskat tjänstemännen positivt.
När jag reflekterar över det gångna året, inser jag hur mycket personlig tillväxt skett under ett år. Jag har lärt mig hur en styrelse effektivt arbetar tillsammans, hur man navigerar i komplexa beslut och hur viktigt det är att stifta bekantskaper. Det har även känts betydande att ha fått dra sitt strå till stacken för att främja TF.
Nu fortsätter jag utmana mig själv i Aalto-universitets studentkår med nya spännande uppgifter. Att aktivt söka efter utmaningar under din studietid gynnar dig!
Henrik Starck
Teknologföreningens styrelseordförande 2024