Kvinnors inkomstnivå påverkas negativt av barn, medan pappor gynnas ekonomiskt

20.03.2026

Att föda ett barn sänker kvinnornas inkomstnivå för en lång tid. För papporna ger familjetillskottet däremot ekonomiska fördelar. Det visar en ny undersökning som Teknikens akademiker TEK har låtit göra.

Enligt undersökningen är många arbetsgivare dåliga på att stödja karriärutvecklingen för dem som grundar familj.

Könet och din familjestatus inverkar fortfarande på inkomsterna i Finland. De kvinnor som har de högsta inkomsterna är de som inte har fått barn. Även singelkvinnornas årsinkomst sackar efter pappornas årsinkomst med cirka 10 000 euro.

”Att grunda familj sänker kvinnornas inkomst betydligt och effekten dröjer förvånansvärt länge. Pappornas inkomst är däremot aningen högre än inkomstnivån för barnlösa män” säger Susanna Bairoh, forskningschef på TEK.

Undersökningen bygger på material från Statistikcentralens databas Folk. Bakgrundskrafterna bakom undersökningen är Susanna Bairoh, Satu Pyöriä och Niklas Mäkinen från TEK som har samarbetat med YTK Arbetsliv och Tammerfors universitet.

Undersökningen granskar alla högskoleutbildade som är födda 1960–1980 och deras kumulativa beskattningsbara inkomst. Granskningen fokuserade på inkomsten i åldern 30–40 och beaktade dem som hade naturvetenskapliga examina.

Männens löneutveckling gick i genomsnitt från 40 000 euro per år till 60 000 euro i åldern 30–40 medan kvinnornas motsvarande löneutveckling startade från 35 000 euro och nådde 45 000–50 000 euro, uppger TEK.

”Pudelns kärna handlar om inbitna värderingar och normer som förklarar dessa inkomstskillnader. Enligt dessa normer axlar kvinnan huvudansvaret för barnskötseln medan mannen försörjer familjen”, säger Bairoh.

Bairoh menar att det händer ofta att en utbildad kvinna som återvänder till jobbet väljer att tacka nej till chefsuppdrag eftersom kvinnorna oftast drar det tyngsta lasset i familjens barnskötsel.

Enligt verksamhetsledare Jenny Söderman på intresseorganisationen Mothers in Business förhåller sig de flesta arbetsgivare positivt till att arbetstagarna bildar familj, men i praktiken kan arbetsgivaren låta bli att förnya tidsbundna arbetsavtal ifall en arbetstagare går på familjeledighet. Det visar en enkät som Mothers in Business har gjort.

TEK understryker att familjeledigheten borde betraktas som en tid då arbetstagaren kunde fortbilda sig och upprätthålla sin yrkeskunskap så att karriären inte avbryts abrupt då man får barn.

Liknande artiklar

25.03.2026

Vinn en teknologmössa eller första maj-kasse

02.04.2026

Designa TFiFs nästa halarmärke!

01.04.2026

Här är de fyra invalda från TFiF i TEK:s fullmäktige