Skaparglädje för hela familjen!

Skapa personliga drickflaskor med familjen – en kreativ pysseleftermiddag för alla åldrar!

Välkommen på en härlig och inspirerande pysseleftermiddag, söndagen den 16 mars klockan 15:00 – 18:00, där kreativitet och gemenskap står i fokus! 

Alumnerna från KK och DaTe vid ÅA, tillsammans med TFiF, bjuder in dig och din familj till en rolig workshop där ni får designa och skapa unika drickflaskor med t.ex. era namn eller en familjelogga.

Ingen tidigare erfarenhet av cricut maskiner behövs. Föräldrar är naturligtvis ansvariga för sina barn och alla TFiF, ASG & ARG medlemmar med familjer är välkomna. Observera dock att det finns ett begränsat antal platser.

Under ledning av Minna Blomster och Charlotta Palander får både vuxna och barn lära sig grunderna i att arbeta med självhäftande vinyl. Från att välja motiv och skära ut detaljer till att applicera vinylen på flaskorna – du får lära dig allt du behöver för att skapa ett hållbart och snyggt resultat.
Flaskorna tål både diskmaskin och mikrovågsugn, så de kommer att vara lika praktiska som personliga!

Under evenemanget serverar vi något smått tilltugg.

Det kostar inget att delta.

Sista anmälningsdag 9 mars.

Anmäl ett gäng på max 5 personer och kom med och skapa!

Hjärtligt välkommen!

TFiF, ASG och ARG

Lista över redan anmälda

Liknande evenemang

27.02.2025

Öltasting på Kakola Brewery

08.03.2025

Barnens Teknikdag

04.03.2025

World Engineering Day i Åbo – kaffe och Brunbergskyssar